Usuwanie odpadów po remoncie: Zasady segregacji i prawidłowego postępowania z pozostałościami

Usuwanie odpadów po remoncie: Zasady segregacji i prawidłowego postępowania z pozostałościami

Jakość wykonania remontu zależy nie tylko od umiejętności wykonawców. Równie ważne jest, aby po zakończeniu prac w pomieszczeniu panował porządek. Najczęściej pozostawione odpady są przyczyną nieestetycznego wyglądu (a nawet fetoru) w mieszkaniu. Jakich zasad należy przestrzegać, aby prawidłowo usunąć pozostałości z remontu?

1. Selektywnie segreguj odpady

Po zakończeniu prac remontowych, warto odseparować materiały, które mają wartość i mogą zostać wykorzystane do innych celów. Takie surowce to między innymi: kawałki drewna, płyty gipsowo-kartonowe, czy elementy metalowe. Po selekcji pozostałości, pozostają nam materiały, które należy wywieźć na składowisko. Warto pamiętać, że w Polsce, obowiązuje ściśle określony podział odpadów na kategorie, których nie można mieszać.

2. Nie mieszaj odpadów

Nieprzestrzeganie reguł segregacji odpadów to nie tylko naruszenie prawa, ale także przyczyna utrudnień przy konieczności pozbycia się towaru. Mieszanie odpadów w jednym worku czy pojemniku jest zabronione i naraża właściciela posesji na sankcje finansowe. Dlatego warto, już na wstępie, zadać sobie trud, aby wywieźć konkretne rodzaje odpadów do właściwych punktów utylizacji.

3. Znajdź odpowiednie miejsce na składowanie odpadów

W przypadku, gdy konieczne jest wywiezienie odpadów na składowisko, warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. Wiele firm specjalizujących się w transporcie odpadów, proponuje usługi wynajmu kontenerów zabezpieczających asortyment przed kradzieżą, wypadnięciem, czy uszkodzeniem. Kompleksowe rozwiązania proponują między innymi przedsiębiorstwa związane z branżą zielarską.

4. Powtórz segregację

Warto wiedzieć, że niektóre materiały, z pozoru trudne do usunięcia, można wykorzystać do innych celów. Kawałki drewna, sklejki czy płyty gipsowo-kartonowe, to surowce, które można odzyskać i dalej wykorzystać. Odpady takie należy przede wszystkim segregować z uwagą. Dobrym rozwiązaniem w przypadku większych ilości materiału, jest skorzystanie z usług specjalnych zakładów surfakacyjnych, które zajmują się separacją odpadów.

5. W co zainwestować, aby prawidłowo usunąć odpady?

W przypadku kiedy mamy do czynienia z większymi ilością odpadów, warto skorzystać z pomocy specjalnie przystosowanego do takich celów sprzętu. Wypożyczenie kontenera to rozwiązanie godne uwagi, ponieważ pozostaje na dłuższy czas na terenie płatnika podatku. Właściciel posesji nie musi martwić się o regularne wywożenie odpadów, co stanowi dodatkowe udogodnienie. Wynajem kontenera to również znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż korzystanie z worków. Kontenery mają duży, łatwo dostępny otwór, co ułatwia umieszczanie w nich odpadów.